Ett par stolar barock
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 1 par, 1700-talets första hälft, barock, stockholmsarbete, klädd ryggbricka och sits, skuren dekor, benavslut i form av tassar, krön med kärve, sitthöjd ca cm
PROVENIENS: En av stolarna porträtterad i Lars Sjöberg och Hans Sundbloms bok Renovering av gamla möbler, s. 16-17
Renoverade, lagade, spår efter insektsangrepp, senare klädsel med slitage
840337
2020-11-16