Ett par stolar barock

Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock
Ett par stolar barock

Klubbat för:

4 000 SEK

3 000 SEK

STOLAR, 1 par, 1700-talets första hälft, barock, stockholmsarbete, klädd ryggbricka och sits, skuren dekor, benavslut i form av tassar, krön med kärve, sitthöjd ca cm

PROVENIENS: En av stolarna porträtterad i Lars Sjöberg och Hans Sundbloms bok Renovering av gamla möbler, s. 16-17

Renoverade, lagade, spår efter insektsangrepp, senare klädsel med slitage

840337

2020-11-16