Gösta Larson Kungsgatan - Sveavägen

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GÖSTA LARSSON (1912-1978): Nattliv - Kungsgatan, Stockholm, signerad och daterad Gösta Larson -51, pastell, ca 32x40 cm

HISTORIK,
Gösta Larsson studerade konst vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1947-1949 och fortsatte därefter sina studier i grafik för Harald Sallberg och Emil Johanson-Thor i Stockholm 1950-1951 samt därefter ytterligare grafikstudier i Rom och Florens. Han medverkade i ett flertal samlingsutställningar bland annat i Konst i det fria som visades i Stockholm 1954

840935

2020-11-17