Halsband mynt guld
Klubbat för:
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HALSBAND, MYNT, 2 delar, bestående av halsband i 18K guld, längd 90 cm, hänge med stomme i 18K guld, infattat mynt, 20 dollar, USA, 1904, diam ca 35 mm, hänge i guld med infällt mynt, 5 corona i förgyllt silver, minne av Frans Josefs 60-åriga regenttid, diam 35 mm, vikt totalt för halsband med mynt från 1904, 53,8 g, vikt totalt Frans Josef 31,2 g
Guldmyntet är inte examinerat och uttaget från infattning. Myntets äkthet garanteras ej. I övrigt smärre slitage
841386
2020-11-23