Jussi Mäntynen skulptur
Klubbat för:
5 400 EUR
Utropspris
6 000 EUR
JUSSI MÄNTYNEN (1886-1978) "Fartens tjusning", signerad samt daterad 1930-40, grönpatinerad brons, längd ca 52 cm
Gjutarstämpel A. Pettersson
Litteratur: Ensio Rislakki, Djurskulpturer av Jussi Mäntynen, sid 52
841427
2020-12-07