Jussi Mäntynen skulptur

Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur

Klubbat för:

5 400 EUR

Utropspris

6 000 EUR

JUSSI MÄNTYNEN (1886-1978) "Fartens tjusning", signerad samt daterad 1930-40, grönpatinerad brons, längd ca 52 cm

Gjutarstämpel A. Pettersson
Litteratur: Ensio Rislakki, Djurskulpturer av Jussi Mäntynen, sid 52

841427

2020-12-07