Motor Diatto racerbil 1900
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUTOMOBILIA (3), DIATTO, "C´est un bolide...Coupe de Tourisme", signerad i trycket H.L. ROOWY (Stanley Charles Rowles,1887-?), Mabileau and Co Éd. Colombes, copyright 1914, pochoir/litografi, delvis kolorerad, ca 90x45 cm, 2 bilmotiv, bla T-Ford, akvarell/blandtekniker, ca 21,5x46 - 43x58 cm
Motiv av en "modern" Galileo Galilei iakttagandes Diatto-racerbilen som en ny meteor.
HISTORIK:
Diatto var ett italiensk tillverkningsföretag som grundades 1835 i Turin av Guglielmo Diatto för att göra "vagnar för rika kunder". År 1905 började Diatto-Clément, ett samarbetsföretag som gjorde motorfordon på licens från den franska tillverkaren Clément-Bayard som ägdes av industrimannen Adolphe Clément-Bayard . År 1909 hade de fullt ägande av "Autocostruzioni Diatto´" och började utveckla sina egna motorfordon och exportera dem över hela världen.
Ingår i tema-auktionen Sportmemorabilia & Olympia
Fläckar, veck, skador/reva.
Pochoir lithograph print, hand-colored.
842127
2020-11-30