Carl Axel Acking fåtölj "Acking" NK 1960-tal

Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj
Carl Axel Acking fåtölj

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CARL-AXEL ACKING, "Acking", fåtölj, Nordiska Kompaniet 1960-tal, stomme i massiv ek, svart läder, höjd 76 cm

HISTORIK
Fåtöljen ritades ursprungligen för Hantverkslotteriet i Stockholm och togs fram i en liten serie för hantverksmässig produktion. Modellen visades på Triennalen i Milano 1957 och kallades då för "Trienna". Kom från och med 1960 att ingå i NK:s Triva-serie under namnet "Acking".

Skinnet med patina, ytslitage

842548

2020-11-20