Snusflaskor
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SNUSFLASKOR (3), Kina, 1900-tal, samtliga i agat med skulpterade maskaronhänklar på sidorna, locken (mestadels senare) i bl a korall och aventurin, höjd mellan ca 8-9 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Några kantnagg på de två mindre flaskorna, de två mindre har tejpade spatlar, slitage på locken
842736
2020-11-28