J.A.G. Acke sidobord

J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord
J.A.G. Acke sidobord

Klubbat för:

34 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

J.A.G. ACKE, (1859-1924), tripodformat sidobord med stomme i mahogny, pärlkantsdekor, infattad skiva i handmålat lergods, höjd 51, bredd ca 61 cm, undertill påskrift: "Keramik, utförd af konstnär JAG Acke, inköpt på auktionen från sterbhuset Acke"

Lagningar av skivan, nagg, smuts, stomme med repor, hack, slitage

842737

2020-11-25