J.A.G. Acke sidobord
Klubbat för:
34 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
J.A.G. ACKE, (1859-1924), tripodformat sidobord med stomme i mahogny, pärlkantsdekor, infattad skiva i handmålat lergods, höjd 51, bredd ca 61 cm, undertill påskrift: "Keramik, utförd af konstnär JAG Acke, inköpt på auktionen från sterbhuset Acke"
Lagningar av skivan, nagg, smuts, stomme med repor, hack, slitage
842737
2020-11-25