Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

9 800 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

SNUSFLASKOR (2) Kina, 1900-tal, i bandagat och "skuggagat", locken (mestdels senare) i hematit och möjligen mossagat, höjd ca 7 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Kuntoraportti

Locket i mossagat saknar spatel samt tejpad,

842744

Päivämäärä:

2020-11-28