Snusflaskor
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SNUSFLASKOR (4) Kina, samtliga i agat och med skulpterade maskaronhänklar på sidorna, locken (mestadels senare) i korall samt en i sten, höjd mellan ca 6,5-7 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Flaskan med skarp teckning har små nagg upptill och locket saknar spatel, en flaska med avbruten spatel, slitage på locken
842755
2020-11-28