Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SNUSFLASKOR (4) Kina, samtliga i agat och med skulpterade maskaronhänklar på sidorna, locken (mestadels senare) i korall samt en i sten, höjd mellan ca 6,5-7 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Flaskan med skarp teckning har små nagg upptill och locket saknar spatel, en flaska med avbruten spatel, slitage på locken

842755

2020-11-28