Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SNUSFLASKOR (4) Kina, 1900-tal samtliga i agat varav 2 i skuggagat och 1 i bandagat, 3 med skulpterade maskaronhänklar på sidorna, den stora med lock i agat och de övriga i korall (mestadels senare), höjd mellan ca 6-10,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Den i skuggagat med mest dramatisk teckning med repa på flaskans lockdel, den stora med avbruten spatel, mikronagg på den andra i skuggagat upptill, några nagg på den i bandagat varav de i botten kan vara stendeformationer, dena senare saknar också spatel, slitage och enstaka nagg på locken

842826

2020-11-28