Snusflaskor
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SNUSFLASKOR (4) Kina, 1900-tal, samtliga i agat varav några i skuggagat, 3 med reliefdekor med bl a fåglar och växter, 1 med naturligt använda nivåskillnader i stenen, locken (metdels senare) i amestist, korall samt glas, höjd mellan ca 5,5-8,5 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Några med tejpade spatlar, slitage på locken
842846
2020-11-28