Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SNUSFLASKOR, (4) Kina, 1900-tal, samtliga i agat och med reliefdekor, bl a föreställande pojke med en fjäder och en fjäril, två med maskaronhänklar, locken (mestadels senare) i malakit, korall, ben samt glas, höjd mellan ca 7-9 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Den med lock i malakit med eventuellt nerslipat nagg upptill vid mynningen, spateln den med lock i glas och korall har lossnat från korkdelen

842872

2020-11-28