Rudolf Gowenius, Spanjorska i svart mantilla, olja

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

RUDOLF GOWENIUS (1896-1960): Spanjorska i svart mantilla, signerad R. Gowenius, olja på pannå (masonit), 41x33 cm

Efter studier i etsning vid Konstakademien i Stockholm bosatte sig Rudolf Gowenius i Paris 1923 och studerade där på Académie Moderne åren 1924-1925. Han utförde under 1920- och 1930-talen i Frankrike kyrkliga muralmålningar och fresker. Han utvecklade en egen teknik för lasyrmålning på sammet, där lystern i material och färger bibehölls.

Vid utbrottet av det andra världskriget återvände Gowenius till Sverige och bosatte sig i Stockholm. Gowenius är representerad på bland annat Nationalmuseum, Norrköpings konstmuseum[ och Uppsala universitetsbibliotek.

Ytsmuts

842969

2020-12-19