Gunnar Nylund bordslampa och vas

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

GUNNAR NYLUND, "Igelkottvasen", vas och bordslampa, Rörstrand 1930-40-tal, chamotterat stengods med oregelbunden yta, gulbeige blank glasyr, stämplade Rörstrand SVERIGE CHAMOTTE NYLUND, höjd 16 och 21 cm

Den större med borrat hål för elsladd och med något slipad fotring, den mindre med smärre fotnagg

842979

2020-12-19