Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

7 000 SEK

Schätzwert

7 000 SEK

Beschreibung

SNUSFLASKOR (6) Kina, 1900-tal, 1 möjligen i bergkristall med tecken i relief samt genombrutna hänklar, 3 i jade (nefrit) varav 1 med hänkelmaskaroner på sidorna, 1 brun, bandad sten, 1 i soapstone, locken (mestadels senare) i nefrit, 2 i korall, 1 i aventuringlas samt 1 i brons, höjd mellan ca 6-7,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Zustandsbeschreibung

Locket till den i nefrit med hänklar av från spateln samt kantnagg upptill på flaskan, flera nagg och slitage på den i soapstone, kantnagg upptill på den i bergkristall, kantngg upptill och slitage på den minsta i nefrit, varierna slitage f ö

842988

2020-11-28