Snusflaskor
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SNUSFLASKOR (5) Kina, 1900-tal, samtliga i pekingglas med överfång, 1 i form av pumpa. dekor i form av bläckfisk, växter samt figurer i båt, locken (mestadels senare) i silver, agat och glas, höjd mellan ca 4,5-8 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
En flaska saknar lock, smärre slitage
843025
2020-11-28