Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SNUSFLASKOR (5) Kina, 1900-tal, samtliga i pekingglas med överfång, 1 i form av pumpa. dekor i form av bläckfisk, växter samt figurer i båt, locken (mestadels senare) i silver, agat och glas, höjd mellan ca 4,5-8 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

En flaska saknar lock, smärre slitage

843025

2020-11-28