Servisglas "Molnet", Simon Gate, Orrefors
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SIMON GATE, "Molnet", Orrefors 1920-30-tal, modellen formgiven 1919, graverad dekor av moln och slingor, signerade Of. G 100 och olika årtal, mestadels 1920-tal, bestående av 4 rödvinsglas höjd 19,2 cm, 6 vitvinsglas höjd 15 cm, 4 starkvinsglas höjd 13 cm, 6 likörglas höjd 10,5 och 3 portvinsglas höjd 11,5 cm
2 starkvinsglas med slipad mynningskant
843034
2020-12-19