Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

7 000 SEK

4 000 SEK

SNUSFLASKOR (5) Kina, 1900-tal, samtliga i glas och insidesmålade, motiv med bl a hästar, landskap, katt och fjärilar, locken (mestadels senare) i agat, förgylld brons, porslin, bärnsten samt ametist, höjd mellan ca 7,5-11 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Locket i bärnsten har nagg samt saknar spateln, det i brons är avbrutet från spateln, det i porslin saknar spateln likaså det i agat

843084

2020-11-28