Gustaf Vilhelm Finnberg, Mansporträtt
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GUSTAF VILHELM FINNBERG (Finland/Sverige 1784-1833), Mansporträtt, signerad Finberg, olja på duk 38 x 31 cm, förgylld och ornamenterad originalram
Tillkommen antingen före 1809 eller mellan 1817-20. Inga oljemålningar av Finnberg är kända från hans första finländska period (1800-1809) och endast ett fåtal från hans första svenska period (1809-1817). Från hans sista period i Stockholm (1827-1833) finns ett flertal kända verk, de flesta teckningar och akvareller, av vilka majoriteten finns i Nationalmuseum.
Porträttet föreställer troligtvis konstnärens far Johan Finnberg (1746-1820). Fadern var sjöman stationerad i Pargas söder om Åbo, vilket skulle förklara varför konstnären införlivat ett skepp i bakgrunden. Pargas är känt som Åbo skärgårds huvudstad. Finlands nationalskald, Johan Ludvig Runeberg, bodde en kort tid i Pargas före och efter Åbo brand 1827. Vid sidan av sitt arbete på sjön var han även verksam som målare, han har bland annat utfört målningar i Pargas kyrka. Finnbergs mor dog redan 1791, varför han torde stått fadern nära.
Om Gustaf Wilhelm Finnbergs barndom och uppväxt finns inga säkra data men man vet att han 1800 var bosatt i Åbo och att han skrevs in i stadens yrkesmålarskola 1801 för en tid av fem år framåt. 1805 avlade han sitt gesällprov med ett porträtt utfört med rödkrita. Därefter förekommer han inte i några noteringar, men man antar att han fortsatt sina konstnärliga studier och arbetat som yrkesmålare. Med bistånd från en enskild person kom han 1809 till Stockholm där han fick möjlighet att studera för Pehr Hilleström d. ä. vid Konstakademien. Han tilldelades den tredje medaljen i modellklassen 1811 och Tessinska medaljen 1812 samt den kungliga silvermedaljen 1815. Finnberg återvände till Finland 1817 och var under tio års tid verksam som porträttmålare i Åbo. 1823-25 var han bl. a. sysselsatt med att måla porträtt av medlemmar av familjerna Aminoff och Mannerheim och vistades tidvis på deras olika gods.
Den 4 och 5 september 1827 härjades Åbo av en svår brand, som också drabbade det hus där Finnberg bodde. Det berättas, att han försökte rädda sina målningar genom att bära dem till ett annat hus på andra sidan Aura å, men också det huset brann ner och med det alla hans målningar, beställda porträtt och ofullbordade eller icke levererade altartavlor. För flera av de under arbete varande målningarna, bland dem en altartavla till Föglö kyrka på Åland, hade Finnberg fått ut förskottsbetalning, och förlusten av hans målningar innebar för honom fullständig ekonomisk ruin. I sin förtvivlan måste Finnberg ha ansett, att det inte återstod någonting annat än att lämna landet. Redan samma höst reste han till Stockholm. Han hade där tidigare haft kontakt med den finländske författaren Carl Axel Gottlund (1796-1875) vilken bl. a. hade besökt Finnberg i Åbo 1822 och som vid tiden för Finnbergs ankomst till Stockholm grundade en finländsk förening, som denne anslöt sig till. På Gottlunds tillskyndan utförde Finnberg sitt första grafiska blad, litografin "Jäännöksiö Turusta" (Ruiner av Åbo) till vilken han utfört skissen under själva branden. Under några år umgicks Finnberg flitigt med andra finländare verksamma i Stockholm, bland dem konstnärerna bröderna Magnus och Wilhelm von Wright och Robert Wilhelm Ekman.
843091
2020-12-19