Snusflaskor
Klubbat för:
10 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SNUSFLASKOR (5) Kina, 1900-tal, 1 i glas med överfång samt insidesmålad med erotiska motiv, de övriga i glas och inidesmålade motiv med bl a fiskar, landskap och figurer, locken (mestdels senare) i korall, agat samt glas och förgylld metall, höjd mellan ca 6,5-11 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Alla utom den långsmala flaskan med korallock saknar spatel, dena stora i överfång med kantnagg, smärre slitage
843100
2020-11-28