Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SNUSFLASKOR (7) Kina, 1900-tal, 1 i agat med naturliga avvikelser i stenen samt enklare ristad dekor, 1 i agat med reliefdekor i form av träd och fåglar, 1 i jaspis, 2 i glas, 1 i pärlemor samt 1 möjligen i howlit, locken (mestadels senare) i korall, nefrit samt glas, höjd ca mellan ca 5-8 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Nagg på övre kanten på båda flaskorna i agat, nagg på övre kanten på den i howlit, nagg på den lilla i glas, spricka ,möjligen naturlig, i pärlemorflaskan, slitage på locken

843461

2020-11-28