Eric Nohrman bordspendyl
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ERIC NOHRMAN (mästare i Stockholm 1763, verksam i Norrköping från 1769, d 1779), konsolur, 1700-tal, rokoko, urtavla med arabiska siffror märkt E Nohrman Norrköping, bemålat fodral, slag, höjd 71 cm, pendel samt nyckel finns
PROVENIENS: Mauritz Philipson (1871-1948), verkställande direktör för Svenska Handelsbanken 1922-1923.
Sannolikt senare bemålad urtavla, fodral senare bemålat, sidoglas med spricka
843474
2020-11-22