Eric Nohrman bordspendyl

Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl
Eric Nohrman bordspendyl

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ERIC NOHRMAN (mästare i Stockholm 1763, verksam i Norrköping från 1769, d 1779), konsolur, 1700-tal, rokoko, urtavla med arabiska siffror märkt E Nohrman Norrköping, bemålat fodral, slag, höjd 71 cm, pendel samt nyckel finns

PROVENIENS: Mauritz Philipson (1871-1948), verkställande direktör för Svenska Handelsbanken 1922-1923.

Sannolikt senare bemålad urtavla, fodral senare bemålat, sidoglas med spricka

843474

2020-11-22