Snusflaskor
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SNUSFLASKOR (4) Kina, 1900-tal, 1 i bärnsten, reliefdekor i form av åsnekärra samt man med get, 3 i glas samtliga med dekor varav 2 med överfång, locken (mestadels senare) i bärnsten, nefrit samt silver, höjd mellan ca 6,3-8 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Slitage på den i bärnsten, mindre övre kantnagg på de i glas samt smärre slitage, spateln borta till den i bärnsten
843497
2020-11-28