Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

SNUSFLASKOR (4) Kina, 1900-tal, 1 i bärnsten, reliefdekor i form av åsnekärra samt man med get, 3 i glas samtliga med dekor varav 2 med överfång, locken (mestadels senare) i bärnsten, nefrit samt silver, höjd mellan ca 6,3-8 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Slitage på den i bärnsten, mindre övre kantnagg på de i glas samt smärre slitage, spateln borta till den i bärnsten

843497

2020-11-28