Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SNUSFLASKOR (6) Kina, 1900-tal, samtliga i porslin, 1 i form av fisk, figural dekor i underglasyrblått, locken (mestdels senare) i korall (ett med förgylld metall), jade (nefrit), ronsenkvarts, samt glas, höjd mellan ca 6,5-11,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Flaskan i form av fisk saknar lock, korallocket är fastlimmat, det i blått glas är lagat och saknar spatel samt med korkrester, nagg i botten på det med lock i rosenkvarts, slitage på locken

843564

2020-11-28