Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SNUSFLASKOR (6) Kina, 1900-tal, 5 i porslin samt 1 i glaserat lergods, den stora vita med grund dekor i form av djur, 2 med dekor i underglasyrblått bl a drakar,locken (mestadels senare) i korall, tigeröga, agat, metall samt glas, höjd mellan ca 7,5-9 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Den med drakdekor har en mindre lagning upptill, Det gröna glaslocket saknar spatel, enstaka nagg, slitage

843586

2020-11-28