Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

58 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

SNUSFLASKOR (7), Kina, 1900-tal, samtliga i glas och insidesmålade, motiv med bl a tiger och figurgrupper, locken (mestdels senare) i korall, glas samt rosenkvarts, höjd mellan ca 6,5-7 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Locket i ronsenkvarts med avbruten spatel, 2 av de med lock i glas saknar spatel, locket i korall till flaskan med fågeln sitter löst, locken med slitage

843592

2020-11-28