Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

8 000 SEK

4 000 SEK

SNUSFLASKOR (9) 8 i glas varav 7 i pekingglas och av dessa 2 i överfång, 1 i glas med insidesmålning, 1 i mossagat, locken (mestadels senare) i korall, agat metall, mossagat, glas samt ben, höjd mellan ca 6-8 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

1 flaska saknar lock, den runda i mörkt opakt glas har ett avbrutet lock, flaskan i mossagat samt den med lock i sodalit saknar lock, den godronnerade flaskan har nagg nertill, den i mossagat har ett nagg upptill samt mindre limrester, varierande slitage

843632

2020-11-28