Rörstrand matservis
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖRSTRAND, matservis, 113 dlr., flintgods, 1800-talets slut, nyrokoko, tryckt dekor i blått av rocailler och girland, bestående av: 27 flata mattallrikar, 14 djupa mattallrikar, 24 förrättstallrikar, 8 djupa förrättstallrikar, 34 assietter, 7 uppläggningsfat, 3 saladièrer, 3 karotter varav 2 med lock, 2 kannor, mattallrikens diameter ca 25 cm
Nagg, sprickor, missfärgning, krackelering
843643
2020-11-22