Rörstrand matservis

Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis
Rörstrand matservis

Klubbat för:

1 600 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

RÖRSTRAND, matservis, 113 dlr., flintgods, 1800-talets slut, nyrokoko, tryckt dekor i blått av rocailler och girland, bestående av: 27 flata mattallrikar, 14 djupa mattallrikar, 24 förrättstallrikar, 8 djupa förrättstallrikar, 34 assietter, 7 uppläggningsfat, 3 saladièrer, 3 karotter varav 2 med lock, 2 kannor, mattallrikens diameter ca 25 cm

Kuntoraportti

Nagg, sprickor, missfärgning, krackelering

843643

Päivämäärä:

2020-11-22