Snusflaskor
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNUSFLASKOR (7) Kina, 1900-tal, samtliga i glas insidesmålade, 2 med maskaronhänklar, locken (mestadels senare) i glas, agat, jade (nefrit) metall samt ben, höjd mellan ca 6,5-8 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Två med avbrutna lock, samtilg saknar spatel, slitage på locken,
843703
2020-11-28