Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SNUSFLASKOR (8) Kina, 1900-tal, samtliga i glas och insidesmålade, motiv med landskap, figurer och djur, locken (mestadels senare) i korall, malakitimitation, jade (jadeit) mosssagat samt agat, höjd mellan ca 6,5-8,5 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Endast 3 flaskor har spatlar, en saknar ett lock, enstaka nagg, varierande slitage

843714

2020-11-28