Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

17 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SNUSFLASKOR samt VAS (12), Kina, 1900-tal, samtliga í glas samt insidesmålade, motiv med djur, landskap och figurer, locken (mestadels senare) i korall, agat, rosenkvarts samt glas, höjd mellan ca 6-11 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

Endast 2 med spatlar, en avbruten spatel, varierande slitage

843794

2020-11-28