Snusflaskor
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNUSFLASKOR samt VAS (12), Kina, 1900-tal, samtliga í glas samt insidesmålade, motiv med djur, landskap och figurer, locken (mestadels senare) i korall, agat, rosenkvarts samt glas, höjd mellan ca 6-11 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
Endast 2 med spatlar, en avbruten spatel, varierande slitage
843794
2020-11-28