Jean Lurcat tyg

Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg
Jean Lurcat tyg

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JEAN LURCAT " Le Tapageur´´ handtryck på textil (ull) designad ca 1960 för Panneaux de la Rejay, ca 168x121 cm

HISTORIK
Jean Lurcat (1892-1966), var en av Frankrikes viktigaste konstnärer som gjorde förlagor s.k. kartonger till vävda tapeter under 1900-talet. Han hade en omfattande produktion för olika ateljéer i Aubusson samt för les Gobelins i Paris.

Smärre slitage, någon fläck

843969

2020-11-30