Skulptur
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR, 1800-talets slut i form av "Den sovande Ariadne", märkt Rtion Sauvage, samt stämplad 2197, brons, senare sockel i ek, höjd ca 19,5 samt 31x11 cm
Den sovande Ariadne som finns Vatiknmuseet är en marmorskulpturi form av en romersk kopia från 100-talet e Kr efter ett hellenistiskt original från 100-talet f Kr
Ingår i temaauktionen "Grand Tour"
Bruks och åldersrelaterat slitage
844028
2020-11-30