Skulptur

Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur
Skulptur

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKULPTUR, 1800-talets slut i form av "Den sovande Ariadne", märkt Rtion Sauvage, samt stämplad 2197, brons, senare sockel i ek, höjd ca 19,5 samt 31x11 cm

Den sovande Ariadne som finns Vatiknmuseet är en marmorskulpturi form av en romersk kopia från 100-talet e Kr efter ett hellenistiskt original från 100-talet f Kr

Ingår i temaauktionen "Grand Tour"

Bruks och åldersrelaterat slitage

844028

2020-11-30