Snusflaskor
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SNUSFLASKOR (14) Kina, 1900-tal, porslin och pekingglas, motiv med bl a drakar, tupp och figurer, höjd mellan ca 5,5-9 cm, locken (mestadels senare) i bl a jaspis, jade ( jadeit och nefrit) malakit och glas
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor
7 stycken har spatlar, bland de övriga saknas också korkdel, varierande slitage
844050
2020-11-28