Snusflaskor

Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor
Snusflaskor

Klubbat för:

19 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SNUSFLASKOR (5) Kina, 1900-tal, de 2 med dekor i underglasyrblått är medicinflaskor samtliga i porslin, dekor med bl a "De hundra pojkarna" och en cikada, locken (mestadels senare) i korall, metall och glas, höjd mellan ca 5,5-9 cm

Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj

Ingår i temaauktionen En samling med kinesiska snusflaskor

En saknar spatel, medecinflaskan med drakdekor har ett kantnagg upptill, den med cikadan har en lagning på kanten upptill samt ett kantnagg nertill, varierande slitage

844085

2020-11-28