Piedestal
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTAL, tidigt 1900-tal, antikiserande stil, förgyllda detaljer samt bronserade stomme, toppskivan av kolmårdsmarmor, benen med dekor av egyptiserande kvinnofigurer samt fotavlsut med lejontassar, centralt med pinjekotte samt marmorering, höjd ca 90, 40x40 cm
Ingår i temaauktionen Grand tour
Ostadig vid fogarna, färgbortfall, slitage
844175
2020-12-05