Vivi Calissendorff

Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff
Vivi Calissendorff

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

VIVI CALISSENDORFF (född 1930), 4 äpplen, stengods, 2012, signerad och daterad atergo, 39x46 cm

HISTORIK:
Vivi Calissendorff, född 1930, utbildade sig vid Konstfack, Stockholm och The Central School of Arts & Craft i London. Hon har varit verksam i sin egen ateljé i hemmet i Täby utanför Stockholm i flera decennier och har ställt ut hos bland annat Konsthantverkarna, Blås & Knåda, NK och Karby gård samt deltagit i en mängd samlingsutställningar hos bland annat Gummessons, Galleri Lejonet och Krapperup.
Hennes verk är gjorda i stengodslera brända i 1300 grader i den egna ugnen och hennes specialitet är de små, välgjorda miniatyrerna men hon har även gjort större offentliga utsmyckningar.
Vivi Calissendorff finns representerad på Nationalmuseum, Stockholm.

Stengods plakett lös från glasram.

844738

2020-12-09