EMIL HELLBOM

EMIL HELLBOM
EMIL HELLBOM
EMIL HELLBOM
EMIL HELLBOM
EMIL HELLBOM
EMIL HELLBOM

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

EMIL HELLBOM (1895-1969), Stockholmshamn, signerad och daterad E Hellbom -32, olja på duk, ca 40x63 cm

HISTORIK:
Bildkonstnär född 1895 i Edsele, Västernorrlands län. Studerade hos konstnären Carl Wilhelmson 1912 och hos Gunnar Hallström 1914. Därefter studier han i Köpenhamn 1919-1921. Han har mest känd för hans fina och detaljerade stadsmotiv med gamla gränder, huvudsakligen från Stockholm.

Han var far till barnfilmsregissören Olle Hellbom, känd för många idag klassiska filmatiseringar av Astrid Lindgrens verk.

Hål i duken

844997

2020-12-01