Carl Axel Andreas Lundberg

Carl Axel Andreas Lundberg
Carl Axel Andreas Lundberg
Carl Axel Andreas Lundberg
Carl Axel Andreas Lundberg

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

14 000 SEK

CARL AXEL ANDREAS LUNDBERG (född 1973): "Libban och Garbo", fotografi, signerad och numrerad a tergo 12/25, samt på bakstycke, ca 75x90 cm

OM MOTIVET:

Libban & Garbo

La Liberté är 55 fot skönhet.
Hennes vackra mjukt böjda linjer ritades av mästaren Erik Salander. Byggherren och playboyen Max Gumpel beställde den unika och för tiden
ovanligt luxuöst utrustade skärgårdskryssaren.

Max var Greta Garbos första kärlek.
Deras vänskap varade hela livet och det fanns ständiga rykten om att de skulle gifta sig.
När Greta lämnade rampljuset i Hollywood besökte hon ofta Maxs lantställe. Där seglade de La Liberté även kallad Libban tillsammans. Greta kände ro och frihet.

845018

2020-12-06