KERSTIN HÖRNLUND päron

KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron
KERSTIN HÖRNLUND päron

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KERSTIN HÖRNLUND (född 1940), päron, stengods, mongramsignerad samt Rörstrand, höjd 18,5 cm

HISTORIK:Kerstin Hörnlund, keramiker, skulptris, studerade vid Konstfack 1961-1965.
Hon var knuten till Rörstrand 1981-1990, där hon formade stora terriner och fruktfat.
Representerad: Röhsska Konstslöjdmuseet, Nationalmuseum i Stockholm, Rörstrands Museum.

Smärre slitage

845684

2020-12-02