Björn Borg tennisracket Sport

Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport
Björn Borg tennisracket Sport

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

7 000 SEK

BJÖRN BORG, matchanvänt tennisracket mot Jimmy Connors, Masters Grand Prix,1970/80-tal,
Madison Square garden New York, BANCROFT, märkt PERSONAL, USED BY BJORN BORG IN TOURNAMENT PLAY, signerad på fodralet med dedikation "Till Karin min mittpartner Bästa hälsningar Björn Borg", samt blått och gult svettband med kungakrona medföljer.

PROVENIENS:
Gåva av Björn Borg direkt till nuvarande ägarinna efter finalmatchen. Hon var SAS (mark)-värdinna på Kennedy Airport, och tog hand om Björn Borg under turneringen.

Tidningsutklipp medföljer: "Björn Borg skänkte ett racket från Masters-turneringen i New York till SAS-värdinnan på Kennedy Airport Karin Strömquist som tack för alla mellanlandningar där. Även Björn tillhör ju SAS."

Ingår i tema-auktionen Sportmemorabilia & Olympia

Bruksslitage, strängar av.

845892

2020-11-30