Käck & Hedbys tuppastakar 3 st
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KÄCK & HEDBYS, "Tuppstake", 3 st, 1900-tal, ljusstake för 3 ljus, svartmålat smide, Leksand, märkt Sweden, höjd ca 56, bredd 45 cm
HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona
Ingår i temaauktionen "Bankflytten"
Bruksslitage, färgbortfall
846108
2020-12-10