Matservis Krasse Gustavsberg

Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg
Matservis Krasse Gustavsberg

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MATSERVIS, 54 dlr., flintgods, "Krasse" (1852-1892), Gustavsberg, dekor i flytande blått, bestående av: 28 mattallrikar, 14 djupa tallrikar, 6 förrättstallrikar, 1 serveringsfat, 1 terrin med lock, 1 tekanna med lock (ej Krasse), 1 såsskål, 2 terriner (1 ej Krasse)

Ingår i temaauktionen "Bankflytten"

Slitage, nagg, missfärgningar, lagningar, krackeleringar

846141

2020-12-10